У Табачника кажуть — особисту інформацію не збирають

26.09.2013
Максим Опанасенко, Свідомо
Міністерство освіти і науки спростовує обов’язковий збір персональної інформації про учнів, студентів, викладачів та батьків. Таке повідомленні поширила прес-служба МОН.

Все почалося з того, що у 2012-му Міносвіти вирішило провести експеримент і наказало обраним школам з різних областей почати працювати з електронною базою даних «Курс.Школа». Це комп’ютерна програма, яка належить приватній харківській фірмі ТОВ «Нові знання». Її власниця – Тетяна Черепанова. Безкоштовно школи могли користуватися програмою місяць, опісля треба було сплатити кілька тисяч гривень (в залежності від кількості учнів) за ліцензійний ключ (Школа, де менше 60 учнів заплатила 1240 гривень плюс 390 гривень. Школа розміром до 100 учнів — 1560 і 520 гривень. До 200 — 1970 і 640 гривень. До 500 учнів – 2690 і 820 гривень. Великі школи, де вчиться більше 500 учнів, мають сплатити за програму 3850 гривень і додавати 970 щорічної платні). Система збирала інформацію про учнів, батьків і вчителів і надсилала її до Єдиної державної бази з питань освіти, що належить МОН. Оплату у більшості випадків «повісили» на батьків.

Цей експеримент проводився на основі наказу Міносвіти. Котрого зараз знайти на сайті МОН неможливо.

Влітку ряд управлінь освіти Київської області отримав наказ — продовжити працювати з «Курс.Школа». Чиновники, що надіслали наказ, посилаються в ньому на указ президента і постанови Кабміну. Система знову мала збирати персональні дані і надсилати її до ЄДЕБО. Саме це не сподобалося ряду освітніх експертів, котрі і заявили про порушення.

Ми запитали про «харківську програму» у Міносвіти. Виявилося, так ніяких наказів з цього приводу там не давали:

«Враховуючи, що педагогічним працівникам, викладачам необхідно підтримувати зв’язок з батьками учнів та студентів для доведення результатів навчальних досягнень дітей, іншої необхідної інформації, за ініціативи педагогічних працівників можливий збір таких даних, як прізвище, ім’я, по батькові батьків учнів і студентів та їхні контактні номери телефонів. Проте внесення зазначеної інформації в ЄДЕБО є необов’язковим та нормами чинного законодавства не вимагається. Будь-яка інша інформація щодо батьків отримувачів освітніх послуг (зокрема, місце їхньої роботи, громадянство тощо) у Єдиній державній електронній базі з питань освіти відсутня, а її внесення не передбачено жодним нормативно-правовим актом у цій сфері» — йдеться в повідомленні МОН. Цікаво і показово, що в повідомленні прес-служби Міносвіти немає ні слова про харківську фірму і платну програму.

Джерело: http://www.svidomo.org/defend_article/19900

Також інформація с сайту МОН:

МОН не збирає персональні дані батьків учнів шкіл

25 вересня

Днями низкою ЗМІ поширено інформацію щодо нібито обов’язкового збору персональних даних батьків учнів шкіл для Єдиної електронної бази з питань освіти.

У зв’язку з цим, Міністерство освіти і науки України інформує.

Єдина державна електронна база з питань освіти створена та функціонує на підставі Указу Президента України від 30 вересня 2010 р. № 926 «Про заходи щодо забезпечення пріоритетного розвитку освіти в Україні», розпорядження Кабінету Міністрів України від 2 березня 2011 р. № 192 «Про затвердження плану заходів з проведення у 2011 році Року освіти та інформаційного суспільства», постанови Кабінету Міністрів України від 13 липня 2011 р. № 752 «Про створення Єдиної державної електронної бази з питань освіти» тощо.

Відповідно до пункту 1 Положення про Єдину державну електронну базу з питань освіти, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 липня 2011 р. № 752, ЄДЕБО є автоматизованою системою збирання, верифікації, оброблення, зберігання та захисту даних, у тому числі персональних, щодо надавачів та отримувачів освітніх послуг з метою забезпечення потреби фізичних та юридичних осіб.

Зазначена база є єдиним джерелом даних, що використовуються під час виготовлення документів про освіту державного зразка, вчені звання та наукові ступені, ліцензій на надання освітніх послуг та сертифікатів про акредитацію, учнівських (студентських) квитків.

Згідно з підпунктом 5 пункту 5 Положення у ЄДЕБО ведеться облік даних про учнів (студентів), випускників навчальних закладів та їхній освітній чи освітньо-кваліфікаційний рівень, абітурієнтів, а також даних про навчальні заклади незалежно від форми власності, органи виконавчої влади у сфері освіти, їхніх керівників, наукових, науково-педагогічних працівників та інших учасників освітнього процесу.

Враховуючи, що педагогічним працівникам, викладачам необхідно підтримувати зв’язок з батьками учнів та студентів для доведення результатів навчальних досягнень дітей, іншої необхідної інформації, за ініціативи педагогічних працівників можливий збір таких даних, як прізвище, ім’я, по батькові батьків учнів і студентів та їхні контактні номери телефонів. Проте внесення зазначеної інформації в ЄДЕБО є необов’язковим та нормами чинного законодавства не вимагається. Будь-яка інша інформація щодо батьків отримувачів освітніх послуг (зокрема, місце їхньої роботи, громадянство тощо) у Єдиній державній електронній базі з питань освіти відсутня, а її внесення не передбачено жодним нормативно-правовим актом у цій сфері.

ЄДЕБО в установленому порядку зареєстровано як базу персональних даних, тому внесення персональних даних про осіб – надавачів та отримувачів освітніх послуг – можливо лише у випадку отримання згоди на обробку персональних даних згідно із Законом України «Про захист персональних даних». Окрім того, збирання, оброблення, зберігання та захист даних у ЄДЕБО відбувається із застосуванням комплексної системи захисту інформації, яка забезпечує захист інформації відповідно до вимог нормативних документів системи технічного захисту інформації в Україні, що підтверджується атестатом відповідності Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації.

http://www.mon.gov.ua/ua/news/14078-mon-ne-zbirae-personalni-dani-batkiv-uchniv-shkil

4 комментария на статью «У Табачника кажуть — особисту інформацію не збирають»

татьяна пишет:
28.09.2013 в 16:19

и как на это реагировать родителям??

Ответить

Виталий пишет:
02.10.2013 в 13:41

Цікаво, що незважаючи на те, що документ який регламентує запровадження проекту Єдиний освітній простір з використанням засобів програмного комплексу «Курс: освіта» відсутній, а як зазначає Заступник міністра керівник апарату О.С.Дніпров «міністерство Освіти і науки України не здійснювало заходів із запровадження проекту Єдиний освітній простір, натомість, на даний час відділами освіти впроваджується програмний комплекс «Курс: Освіта», як приклад оприлюднений на офіційному сайті наказ:

БАЛАКЛІЙСЬКА РАЙОННА ДЕРЖАВНА АДМІНІСТРАЦІЯ
ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ВІДДІЛ ОСВІТИ

НАКАЗ

м.Балаклія
05.03.2013 № 84-ОД

Про впровадження в навчальних
закладах району електронного
управлінського ресурсу «Україна. ІСУО
інформаційна система управління освітою»

Керуючись частиною першою статті 3 Закону України «Про інформацію». Законом України «Про електронні документи та електронний документообіг». Законом України «Про електронний цифровий підпис (зі змінами) «Про затвердження Порядку застосування електронного цифрового підпису органами державної влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями державної форми .власності», відповідно до Типового порядку здійснення електронного документообігу в органах виконавчої влади, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 жовтня 2004 р. № 1453, постанови Кабінету Міністрів України від 13 липня 2011 р. № 752 «Про створення Єдиної державної електронної бази з питань освіти», враховуючи накази Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України від 21.06.2012 № 729 «Про запровадження в загальноосвітніх навчальних закладах та органах управління освітою експерименту «ІСУО – 2012», від 29.11.2012р. № 1345 «Щодо затвердження результатів експерименту з впровадження в загальноосвітніх навчальних закладах та органах управління освітою експерименту «ІСУО – 2012», Державної цільової програми впровадження у навчально-виховний процес загальноосвітніх навчальних закладів інформаційно-комунікаційних технологій «Сто відсотків» на період до 2015 р., затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 13 квітня 2011 р. № 494, наказу Департаменту науки і освіти Харківської обласної державної адміністрації від 21.12.2012 р. № 121 «Про формування державної звітності по ЗНЗ з внесенням даних до ЄДЕБО» з метою наповнення Єдиної державної електронної бази з питань освіти в частині, що стосується загальної середньої освіти та удосконалення механізмів формування державної та статистичної звітності навчальними закладами Балаклійського району

НАКАЗУЮ:
1. Завідувачу лабораторії комп’ютерних технологій в освіті відділу освіти Усик Л.О. проінформувати керівників навчальних закладів про впровадження системи «Україна. Інформаційна система управління «ІСУО».
05.03.2013.
2. Відповідальним за автоматичне формування обов’язкових державних звітів та їх розміщення на порталі Департаменту науки і освіти призначити Тимошенка І.С., інженера-програміста лабораторії комп’ютерних технологій в освіті відділу освіти.
3. Керівникам навчальних закладів:
3.1.Винайти можливість щодо забезпечення оснащення загальноосвітніх закладів району програмним комплексом «Курс.Освіта».
3.2.Призначити відповідального за автоматичне формування обов’язкових державних звітів та їх розміщення на порталі.
3.3.Забезпечити контроль за достовірністю інформації, що готується до статистичних звітів.
4. Контроль за виконанням наказу залишаю за собою.

Начальник відділу освіти А.Я.Капуста

Усик , 5-32-36

На мой взгляд реагировать в этом случае следует исходя из цели внедрения такого рода програм, а цель очевидна — обманным путем, минуя Закон України «Про захист персональних даних», вытянуть как можно больше информации относительно семей учащихся, и еще получить дармовые деньги. Поэтому родителям следует интересоваться о том какая информация и с какой целью собирается относительно вас и ваших детей, учитывая последние веяния «европейской интеграции», а также внесения изменений в действующее законодательство Украины относительно накопления и манипулирования персональными данными человека, и контроля личности.
Поэтому следует постепенно отходить от нашего исконно вросшегося правила «моя хата скраю я ниче не знаю» а действовать, вместе мы сила!

Ответить

Сергей пишет:
12.10.2015 в 14:57

Прошу подсказать как быть со сбором при поступлении в школу,который предлагают подписать при оформлении заявления..Кто имеет опыт подскажите.

Ответить

Сергей Литвиненко пишет:
12.10.2015 в 15:00

Прошу подсказать как быть со сбором при поступлении в школу,который предлагают подписать при оформлении заявления.

Ответить

 

Оставьте комментарий