У Греції через кризу батьки відмовляються від дітей

12.01.2012 Распечатать запись

Безробітна мати маленької Наташі полишила дівчинку у притулку через злидні.

Через фінансову кризу у Греції деякі батьки дійшли до такого відчаю, що змушені відмовлятись від найдорожчого, що мають, — своїх дітей.

Цей випадок стався за кілька тижнів до Різдва у дитсадку в Афінах, де вихователька випадково знайшла записку від матері однієї зі своїх маленьких вихованок.

«Сьогодні я не прийду забрати Анну додому, оскільки не маю грошей, щоб за нею доглядати. Будь ласка, подбайте про неї. Мені дуже шкода. Її мати», — йшлося у записці.

Отець Антоніос, молодий православний священик, який очолює молодіжний центр для малозабезпечених, розповідає, що за останні два місяці на поріг їхнього центру підкинули чотирьох малюків, серед них і немовля, якому ледь виповнилося кілька днів.

Серед дітлахів, що виховуються у центрі отця Антоніоса, і маленька Наташа — веселе дівча двох років. Наташу кілька тижнів тому сюди привела її мати.

Жінка розповіла, що не має роботи і житла, і що їй потрібна допомога. Проте мати Наташі пішла, полишивши малу дитину, перш ніж співробітники центру встигли запропонувати їй допомогу.
Стефанос Алевізос, грецький психолог

Батьки, що не можуть подбати про своїх дітей, відчувають відчай, самотність та злість. На них лягає величезний тягар суспільного осуду та сорому.

Діти ж ніби поглинають емоції своїх батьків — особливо почуття провини. Досить часто дитина вважає, що вона у всьому винна.

Діти, яких віддали до притулку, можуть уникати контакту зі своїм вихователем, оскільки бояться, що це буде зрадою їхніх батьків, і після цього вони не повернуться за своїми дітьми.

Коли такі діти дорослішають, то мають проблеми з почуттям довіри, і це виявляється, коли вони будують власні стосунки.

Отець Антоніос каже, що за останній рік сотні батьків полишили своїх дітей у їхньому центрі.

Подібні випадки траплялись і до кризи, проте, як стверджує отець Антоніос, він ще ніколи не бачив, щоб дітей просто кидали напризволяще.

Такі вчинки з боку батьків просто шокують країну, де міцні родинні зв’язки цінуються понад усе, і де неспроможність доглядати за своїми дітьми засуджується суспільством.

Греки звикли чути про такі випадки у бідних країнах, і їм важко повірити, що сьогодні все це відбувається на їхній батьківщині.

Благодійність

Серед тих, хто був змушений відмовитись від своєї дитини через злидні, була і Марія. Вона — самотня матір, яка втратила роботу більше року тому.

«Кожну ніч я проводжу в сльозах, та нічого не можу вдіяти. Це просто розбило мені серце, проте я не мала іншого вибору», — розповідає Марія.

Жінка цілими днями шукала роботу, інколи затримувалась допізна, полишаючи свою 8-річну Анастасію саму удома. Родина виживала завдяки безкоштовним обідам, які роздавала місцева церква. Марія схудла на 25 кілограмів.

Зрештою, жінка була змушена віддати свою дочку до притулку міжнародної благодійної організації «SOS Дитячі містечка».

Благодійні організації можуть забезпечити дітей їжею та притулком, проте любов батьків нічим не заміниш

Зараз Марія влаштувалася на роботу у кафе, проте її заробіток складає всього 20 євро на день.

Раз на місяць жінка відвідує маленьку Анастасію та сподівається забрати її додому, щойно її матеріальний стан покращиться, проте вона і гадки не має, коли це станеться.

Все через злидні

Стергіос Стіфніос, директор з соціальних питань організації «SOS Дитячі містечка», каже що, раніше благодійні організації приймали до себе дітей з неблагополучних сімей, де батьки є алко- чи наркозалежними. Сьогодні ж головною причиною, через яку родини віддають своїх дітей до притулків, є злидні.

Невтішні факти

Через фінансову кризу рівень бідності у Греції сягнув такого рівня, з яким державна система соціальної допомоги впоратися просто не в змозі, і на допомогу приходять благодійні організації.
Рівень благодійних внесків сьогодні дуже низький, і благодійні організації змушені сплачувати податки, від яких раніше були звільнені.
«Благодійні організації на кшталт нашої виконують 50% роботи, яку мала б робити держава, а замість того, щоб подякувати нам за допомогу, нас обкладають податками», — розповідає директор благодійної організації «SOS Дитячі містечка» , Георг Протопапас.

Представник благодійного фонду «Посмішка дитини» Стефанос Алевізос розповідає, що коли батьки віддають дитину до притулку, то для дитини руйнується весь світ.

«Діти сприймають такий вчинок як акт насильства, адже не розуміють, чому так сталося», — каже пан Алевізос.

Проте на думку іншого працівника з фонду «Посмішка дитини» Софії Коуі, найстрашніше у цій ситуації те, що, на її думку, найсильніше люблять своїх дітей саме ті батьки, які змушені віддавати їх до притулків.

«Дуже важко бачити, який біль відчувають батьки, віддаючи свою дитину до притулку. Але вони знають, що так буде краще для їхньої дитини, принаймні, на деякий час», — каже пані Коуі.

Отець Антоніос з нею не погоджується. Він переконаний, що немає значення, наскільки бідною є родина — дитині завжди краще жити зі своїми батьками.

«Ми можемо дати дітям їжу та притулок, проте найважливіше, що потрібно дитині, — це любов її батьків», — вважає отець Антоніос.

З метою збереження конфіденційності імена дітей у статті змінені.

Хлое Хаджиматеу

BBC World Service, Афіни

В рубриках: Новости

 

Оставьте комментарий